İskilipli Atıf Hoca'ya 'İslam Alimi' diyen öğretmene ceza

İskilipli Atıf Hoca'ya 'İslam Alimi' diyen öğretmene ceza

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünden İskilipli Atıf Hoca'ya 'İslam Âlimi' diyen öğretmene ceza verildi

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İskipli Atıf Hoca'ya "İslam âlimi" diyen Eğitim Bir Sen şube yönetim kurulu üyesine karşı skandal bir muamelede bulundu.

2019 yılı 10 Kasım’da şahsi sosyal medya hesabından “Bugün eksen kaymasının Nirvanaya ulaştığı bir gün! Bazı arkadaşlarımızın paylaşımlarının İskilipli Atıf Hoca’nın ve bir çok İslam aliminin mezarda kemiklerini sızlattığını görüyor gibiyim… Yazık çok yazık” paylaşımı yapan Eğitim Bir Sen şube yönetim kurulu üyesi öğretmene kınama cezası verildi.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, şapka kanununa karşı çıktığı gerekçesiyle İstiklal Mahkemeleri’ndeki hukuksuz bir yargılama neticesinde 4 Şubat 1926’da idam edilen İskilipli Atıf Hoca'ya "İslam Âlimi" diyen Eğitim Bir Sen Şube yönetim kurulu üyesine kınama cezası verdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden mahkemeye gönderilen cevabi yazıda 'İslam Âlimi' ifadesi zorlama yorumlarla "Atatürk'e ve Cumhuriyet değerlerine hakaret" olarak nitelendirildi.

Verilen cevabi yazıda cezayı şu şekilde savundu: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendisine ve manevi şahsiyetine doğrudan bir hakaret veya eleştiri yapılmadığı. Ancak paylaşım içerisinde geçen İstiklal mahkemelerince vatana ihanet suçlaması ile yargılanarak idam edilen İskilipli Atıf Hoca’ya “İslam alimi” göndermesi yapılması nedeniyle toplumun bazı kesimleri tarafından dolaylı olarak Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine saygısızlık olarak anlaşılmaktadır.”

Eğitim Bir Sen Başkanı Ali Yalçın sosyal medya hesabından “Mersin Milli Eğitim’e göre İskilipli Atıf Hoca alim değil hain! Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü skandala imza attı. Hukuka aykırı uygulamaları eleştiren Şube yöneticimizi cezalandırmak isterken, akıllara durgunluk veren bir icraata imza atıldı.” diyerek karara tepki gösterdi.

aliyalc.jpg

İşte Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün mahkemeye gönderdiği skandal yazı:

1590837768-a886c7.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum