Kahta'ya tam donanımlı hafızlık eğitim merkezi

Kahta'ya tam donanımlı hafızlık eğitim merkezi

Kahta’da hem kız, hem de erkek hafızlık kurslarına talep çok ama bu taleplere cevap verebilecek bir kapasitede Kuran kurslarımız maalesef yok denecek kadar az.

Kahta’daki Hafızlık kursuna kayıt edilen öğrencilerin tenefüs veya ders dışında enerjilerini aktaracakları, oyun oynayacakları bir alanları olmadığı gibi dersliklerin ve yatılı kalmalarını sağlayacak yatak sayılarının sınırlı olmasından kaynaklı oluşan bir yetersizlik söz konusu.

Başvuru sayısı çok olmasına rağmen sınıf yetersizliğinden dolayı birçok öğrenci geri çevrilmektedir. Bilhassa yatılı kurslarda kalan ve genel olarak yaşları küçük olan öğrencilerin ders dışı zamanlarda enerjilerini sarf edecekleri sosyal etkinlik alanları yok.

BÖLGEYE DE HİTAP EDECEK BÜYÜK BİR HAFIZLIK KURSU

İlçemiz manevi değerlerine çok fazla sahip çıkan ve bu değerleri her zaman onu ön planda tutan, kültür ve medeniyetine bağlı yaşayan bir toplum olduğundan geçmişten günümüze, hafızlık mertebesine çocuklarımızın,  gençlerimizin ulaşabilmesi için ellerinden gelen fedakârlığı yaptığı aşikârdır. Bu anlamda bay-bayan hafızlarımızın yetişmesi için hafızlık eğitimi alabileceği alanların bir an önce oluşturulması lazım. Tabi sadece hafızlık eğitimi değil bununla beraber sosyal donatıları olan sosyal yaşama da adapte edilecek bir şekilde yetişmeleri sağlanmalı. Sosyal aktivitelerin yapılabileceği bölümlerin bulunduğu, önündeki geniş bahçesiyle de ferah ve huzurlu bir ortamı oluşturarak sadece Kahta’ya değil Adıyaman ve bölgesine hitap edecek büyük bir hafızlık kursuna ihtiyaç var. Aksi takdirde hiçbir şekilde ilçemiz hafızlık taleplerine tam kapasiteli cevap veremiyor.

İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ KONTROLÜNDE TAM DONANIMLI BİR EĞİTİM MERKEZİ

Hafızlık taleplerine cevap verecek büyük bir eğitim merkezi kurulmalı. Bu eğitim merkezinin içinde, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, akademi, sosyal tesisler, barınma birimleri ve uygulamalı eğitim yapılacak bir cami de barındırmalı. İçerisinde cami, okul, Kuran kursu, spor kompleksleri ile sosyal donatılar barındıran bir eğitim merkez. Burada 4-6 yaş kreşlerinden başlayan eğitimlerin, yüksek lisans eğitimine, oradan da meslek hayatına kadar sürecek bir yapıdan bahsediyoruz. Böylece çocuklarının İslami eğitim almasını talep eden ve bu eğitimin ilçe müftülüğü kontrolünde gerçekleşmesini isteyen ailelerin de ihtiyacına cevap verecek. Hem eğlenecekler hem öğrenecekler.

Öte yandan çocuklar, hem hafız olacak, hem dini eğitimini alacak, hem de hiç aksatmadan akademik eğitimlerine de devam edebilecekler.

İlçemiz böylece, Tam Donanımlı Hafızlık Eğitim Merkezi ile bölgesine de hitap edebilecek bir yapıya kavuşur. Burada yetişecek olan öğrenciler sadece bölgemizin değil aynı zamanda da ülkemizin ilmi ve dini hayatına önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Kahta halkı olarak, Tam Donanımlı Hafızlık Eğitim Merkezi’nin ilçemize kazandırılması için yetkililerimizin acilen harekete geçmesini bekliyoruz.

Haber: Yasir POLAT

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.