Kahta İyilik Der yardımlarını sürdürüyor

Kahta İyilik Der yardımlarını sürdürüyor

Kahta İyilik Der Temsilciliği tarafından, Ramazan yardımları kapsamında ilçedeki yetim ve ihtiyaç sahibine ailelere kıyafet, ayakkabı, gıda ve nakdi yardımlar yapılıyor.

Yapılan yardımlarla yetimler korunmaya, kimsesiz ve yardıma muhtaç ailelere sahip çıkılıyor.

 Yapılan yardım faaliyetleri ile ilgili bilgiler veren İyilikder Kahta Temsilcisi Ekrem Kılınç, amaçlarının insanların ruhuna dokunmak, yüzlerini güldürerek daha iyi bir dünya kurmak olduğunu söyledi.

“DÜNYAYI İYİLİKLE KUŞATMAK İSTİYORUZ”

Temsilci Kılınç, “İnsanlık uğruna çıktığımız bu yolda dünyayı iyilikle kuşatmak istiyoruz. Yetimleri koruyor, kimsesizlere sahip çıkıyoruz. Öğrencileri okutuyor, yoksullukla mücadele hedefiyle kalıcı istihdam/rehabilitasyon projeleri ile her zaman ve herkese iyilik yapmak için uğraşıyoruz. Amacımız yardımı insana dönüştürmek, insanların ruhuna dokunmak, yüzlerini güldürmek ve gönüllülerimizle birlikte daha iyi bir dünya kurmaktır. Bu anlayışla Nijer’de su kuyuları açıldı. Her Ramazan ayında Kahta’daki ihtiyaç sahibi ve yetim ailelere gıda-kumanya paketi yardımı yapıldı. 2019’da 150 kumanya paketi Kahta’da, 150 kumanya paketi Gerger’de, 50 kumanya paketi Samsat’ta dağıttık. Bu yıl ise 220 kumanya paketi Kahta’da, 50 kumanya paketi Gerger’de ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık.

2.jpg
HAYIR YARIŞINDA ÖNCÜLÜK

İyilik Der’in bizzat organize edip gönüllüleri vasıtasıyla dağıttığı kumanya paketleri yanında kumanya hazırlayıp dağıtmak isteyen kişi veya kuruluşlara da rehberlik etmektedir. İlçemizdeki dul, yetim, muhacir ve ihtiyaç sahibi ailelerin envanterini gerektiğinde diğer kişi ve kurumlarla paylaşarak hayır yarışında öncülük etmektedir. Ramazan ayında 29 aileye 400’er liralık nakit yardımı yapıldı. Her yıl Ramazan veya Kurban Bayramı’nda yetim çocuklar giydirildi. Her Kurban Bayramı’nda Afrika ülkelerine, alınan vekalet kurbanları gönderildi.

3.jpg

DİĞER STK’LARLA PAYDAŞ
2018 yılında Kahta İyilik Der temsilciği olarak Afrika ülkelerinden Burkino Faso’ya, 2019’da Çad’a giderek verilen kurban bağışlarını bizzat kestirerek oradaki ihtiyaç sahiplerine dağıtımını gerçekleştirdik. Her yıl Afrika ülkelerine, her aileye üçer tane olmak üzere süt keçisi gönderildi. Süt keçisi projesi İyilik Der’e has olup onu alan aileleri kendi kendini geçindirecek vaziyete getirip onları ihtiyaç sahibi kategorisinden çıkarmayı amaçlamaktadır. Suriyeli ihtiyaç sahiplerine, dul-yetim ailelere ve ihtiyaç sahibi diğer ailelere muhtelif zamanlarda gıda, et (her yıl içinde yaklaşık 30’ar adak kurbanları) dağıtımı yapılıyor. 2015’dan beri her ay Suriyeli 8 yetim çocuğa aylık 100 lira nakdi yardım yapılıyor. Kış aylarında özellikle Suriyeli ailelere soba ve yakıt yardımı yapıldı. Kış aylarında ihtiyaç sahibi aile ve fertlere kazak, ayakkabı ve battaniye yardımı yapılır. Suriyeli çocukların eğitimi için kurslar organize ettik. Suriyeli çocuklara kırtasiye yardımında (çanta, defter, kalem vb.) bulunduk. İyilik Der Kahta’da diğer STK ve yardım kuruluşlarıyla birlikte yapılan eğitim, kültür ve sosyal yardım faaliyetlerine de paydaş olarak katkı yapmaktadır.

Haber: Hüseyin TÜRKOĞLU

1.jpg

 

Kaynak:Kahta Ajans

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.