Başkan Turanlı: “Pamuk Fiyatları Çitçiyi Hayal Kırıklığına Uğrattı”

Başkan Turanlı: “Pamuk Fiyatları Çitçiyi Hayal Kırıklığına Uğrattı”

Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, Çukobirlik tarafından açıklanan fiyatın üreticileri hayal kırıklığına uğrattığını kaydetti.

Pamuğun, lifinden çiğidine kadar her unsurunun farklı sektörler için ham madde olduğunu söyleyen Başkan Rüştü Turanlı, bu kadar öneme sahip pamuk fiyatını geçen yıl 21 TL olarak açıklayan Çukobirlik'in bu sene başfiyatı 18.5 TL açıklamasını üreticilerin hayretle karşıladıklarını vurguladı.

Girdi maliyetinin geçen seneye oranla yüzde 100'ün üzerinde artış olduğunu belirten Turanlı "Buna karşılık pamuk fiyatının geçen seneye oranla düşük açıklanması çiftçi de hayal kırıklığı oluşturmuştur. Pamuğun maliyeti 17.5 iken Çukobirlik nasıl olur da 42 randıman başfiyatı 18.5 TL açıkladı. Bu fiyat pamuk üreticisinin iflasına yol açacak. İstihdam kaynağı, katma değeri yüksek bir bitki ama fiyatından ve yüksek girdi maliyetlerinden dolayı çiftçilerimiz başka ürünlere yönelecek. Bunun önlenmesi için üreticiye verilen pamuk destekleme priminin 1.60 TL'den 5 TL'ye yükseltmesi gerekiyor" dedi.

Başkan Turanlı: “pamuk Fiyatları Çitçiyi Hayal Kırıklığına Uğrattı”

Başkan Turanlı: “pamuk Fiyatları Çitçiyi Hayal Kırıklığına Uğrattı”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.